

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 578
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65671
Ext.Price$0.65671
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65671 | $0.65671 |
| 10 | $0.55873 | $5.58730 |
| 25 | $0.52931 | $13.23275 |
| 50 | $0.50144 | $25.07200 |
| 100 | $0.47503 | $47.50300 |
| 300 | $0.44879 | $134.63700 |
| 500 | $0.42400 | $212.00000 |
| 1000 | $0.40375 | $403.75000 |
| 3000 | $0.38357 | $1150.71000 |
| 5000 | $0.36441 | $1822.05000 |
